Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Nedir ?

bireysel-emeklilik-nedir-696x419

Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Nedir ?

Bireysel emeklilik; düzenli birikimler yaparak emekliliğin mutlu ve güvenli geçirilmesi için tasarlanan özel bir emeklilik sistemidir. Sistemin amacı bireylerin emeklilik dönemlerinde gelir elde ettikleri dönemdeki gibi rahat geçinebilmeleri için ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan sistemdir. Bu sisteme yeni yasa ile otomatik katılım hakkı verilecektir.

 Bireysel emeklilikte otomatik katılım nedir?

            Bireysel emeklilikte otomatik katılım; 100 kişi ve üzeri 45 yaş altı herkes bu sisteme otomatik olarak alınacaktır. 45 yaş altında özel sektörde veya kamuda çalışan ya da çalışmaya yeni başlayacak kişiler otomatik olarak bireysel emeklilik sitemine dahil olacak. Sistem 01.01.2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Bu sayede on üç milyon kişinin Bireysel emeklilik sistemine katılacağı bekleniyor.

Ayrıca bireysel emekliliğe katılacak bireylere %25 kadar devlet katkısı var.  Bireysel emeklilikte otomatik katılım hayata geçtiğinde kişilere emeklilik döneminde ikinci gelir imkânı sunarak tasarruf açığını ortadan kaldırmış olacaktır. Tasarruf açığı ortadan kalkarak ekonomiye uzun vadeli gelir sağlayarak, ekonomik dalgalanmanı önüne geçilecektir.

 Bireysel emeklilik otomatik katılım sistemine kimler girebilecekler?

Bireysel otomatik katılım sistemine 45 yaş altındaki, kamu sektöründe ve özel sektörde çalışan herkes dahil olabilecek. Ancak kapsama alınacak kişiler Bakanlar Kurulu kararınca belirlenecektir.

 Otomatik katılım sözleşmelerinde ne kadar kesinti uygulanacak?

Bireysel Emeklilik katılımda çalışan bireyler sisteme girerken giriş aidatı ve sistemden ayrılması durumunda herhangi bir aidat ödemesi talep edilmemektedir. Otomatik sistemde bulunduğu zaman diliminde emeklilik hesabındaki birikimlerinin içinden fon işletim gider kesintisi dışında ek bir ücret kesilmez. Ayrıca sistemde çalışanın ücretinden yapılacak kesinti dışında katkı payı ve toplu ödeme yapılması olanaksızdır.

 Bireysel emeklilikte devlet katkısı nedir?

 Bireysel emeklilikte otomatik katılım olmasının yanı sıra %25 devlet katkısı geliyor. Devlet katkısı devletin TC uyruklu katılımcılarını devamlı tasarruf yapmaya teşvik edilmesi amacıyla yapılan destek ödemedir. Devlet desteği uygulaması ile düzenli olarak yatırılan paranın %25 oranında bir defaya mahsus 1.000 Türk lirası devlet katkısı var. Böylelikle yatırım yapmaya başlayarak bireysel emekliliğe dahil olacaklar.

 Bireysel emeklilik sistemine kimler katılabilir?

Bireysel emeklilik sistemine 18 yaşını doldurmuş serbest meslek sahibi başta olmak üzere ev hanımı, doktor, öğretmen, memur fark etmeksizin hangi meslekten olursa olsun herkes katılabilir.

 Bireysel emeklilik sistemine neden katılmalıyım?

Bireysel emeklilik sistemine; devletten alabilirsiniz. Bunun yanı sıra hayat standartlarınızı korumak için düzenli tasarruf yapma alışkanlığı kazanacak ve mutlu bir emekliliğin temelini kendiniz atmış olacaksınız

 Bireysel emeklilik sitemini başka hangi ülkeler uygulamaktadır?

Bireysel emeklilik sistemini ABD, İngiltere, Zelanda, İtalya gibi ülkeler da uyulmaktadır.

 Bireysel emeklilik sitemine ne zaman katılmalı?

Bireysel emeklilik sistemine gelir durumu e çalışma şekline bakılmaksınız isteyen herkes katılabilir. Bireysel emeklik geleceğe bir yatırım olduğu için ne kadar erken başlanırsa o kadar avantaj sağlayacaktır. Ayrıca bireysel emeklilik yatırımların herkes kendi bütçesine göre seçebilecekleri bir plan dahilinde gerçekleşmektedir.

 Bireysel emeklilik otomatik katılımda katkı pay ne kadar olacak?

Bireysel emeklilikte çalışandan ufak katkı payı alınacaktır. Bu katkı payı minimum brüt asgari ücret tutarının %3’ünden aşağı olmaz bizim sistemimiz buna hazırız. Eğer çalışandan bu tutardan farklı bir ödeme talep edilirse bizim sistemiz buna hazır. Bireysel emeklilik katılım için size çözüm ortağı olabiliriz. Bireysel emeklilikle ilgili çözüm ve önerilerimizi dinlemek için 0850 455 1 286 telefon numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz. Bireysel emeklilikle ilgili tüm soru ve sorunlarınıza çözüm bulmaktayız. Geleceğinize yatırım yapmak iyi bir emeklilik geçirmek için Bireysel emekliliğe katılmanın tam vakti, üstelik devlet desteğiyle.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

Her türlü soru, görüş ve iş birliği talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçin…

İşlerinde uzmanlar, deneyimliler ve hepsinden önemlisi çok hızlı destek ve çözüm sağlayan müthiş bir ekipleri var.

logo-perla
Anıl Aktan
, Perla Cam

Ferdi Kaza Sigortaları ile ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz ?