Bireysel Emeklilikte Zorunlu Katılım

Bireysel Emeklilikte Zorunlu Katılım

Bireysel emeklilik genel tabiri ile çalışanların refahını emeklilikte de korumayı amaçlayan bir emeklilik çeşididir. Sosyal güvenlik sistemlerinin refah düzeyini korumaya yetmediği yerde ek olarak bireysel emeklilikten destek alınmaktadır.

Çalışanların aldığı maaşlar ile emeklilikte aldıkları maaşlar arasında çoğunluk ile bir uçurum olmakta. Bu durum da emeklilikte refah düzeyinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmak istemeyen bireyler de, bireysel emeklilik sisteminden yararlanmaktadırlar. Bireysel emeklilik eskiden sadece tercihe bağlı iken, şimdilerde bireysel emeklilikte zorunlu katılım haberlerine sıkça rastlamaktayız. Peki, nedir bu Bireysel emeklilikte zorunlu katılım? Diyorsanız, yazımızı inceleyelim.

 Genel olarak bireysel emeklilikte zorunlu katılım;

Yasa TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda kabul edilmiş ve resmi gazete de yayımlanmıştır. Sistem 01.01.2017 tarihinde yürürlüğe giriyor. Amaç tasarruf oranlarının arttırılması ve bireylerin belli bir refah düzeyini yakalayabilmeleridir. Bireysel emeklilikte zorunlu katılım yasası hakkında zorunlu olduğu söylense de, kişilerin cayma hakkı bulunmakta. Ve bu yasadan hem kamu da çalışanlar hem de özel sektörde çalışanlar yararlanabilmektedir. Yasadan yaralanacağınız oran, minimum brüt asgari ücret tutarının %3 ünden aşağı olamaz. Fakat bakanlar kurulu kararı ile bu miktar iki katına kadar arttırılabilmekte.

Bireysel emeklilik yasası kimleri kapsamaktadır?

45 Yaş altı herkes otomatik olarak bu sisteme alınmakta. Ve en az asgari ücretinizin %3 ü kadar ödenen primler ile sistem işlemekte. Bireysel emeklilik şimdilik zorunlu olarak duyurulsa da, dilerseniz sisteme girdikten 2 aya kadar cayabilme hakkınız bulunmaktadır. Cayma hakkınızı kullandığınız an ödediğiniz prim var ise, ortalama 10 gün içinde hesabınıza paranız geri yatırılmaktadır. Cayma hakkınızı kullanmak istemiyor, fakat durumunuz şimdilik yeterli değilse, cayma hakkı yerine bireysel emeklilik yasasına ara verebilir, dilediğinizde tekrar sisteme dönüş yapabilirsiniz.

Bireysel emeklilik yasasından yararlanarak ne zaman emekli olabilirim?

Bireysel emekliliğe hak kazanabilmek için en az 10 yıldır sistemin içinde bulunmanız ve primlerinizi ödemiş olmanız gerekiyor. Yaş sınırı ise 56 olarak belirlenmiş bulunmakta. Bu şartların tümünü sağladığınız takdirde bireysel emekliliğe hak kazanmış olabilmektesiniz.

Bireysel emeklilik yasasına devlet destek sağlıyor mu?

Evet devlet bu sisteme destek sağlamaktadır. Bir kereye mahsus olmak üzere 1.000 TL devlet katkısı bulunmaktadır. Ayrıca emeklilik halinde, %5 devlet katkısı da sağlanmaktadır. Bu durum için yıllık gelir sigortanızı yaptırmayı da unutmayınız.

Ayrıca devlet tarafından bireysel emeklilik için kesinleşen primlere ek olarak devlet te %25 ek katkı sağlamaktadır.

Sisteme nasıl dahil olunmaktadır?

Bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil edilmektesiniz. Yani 01.01.2017 tarihinden sonra 45 yaş altı herkes, cayma hakkını kullanmadıkça sisteme dahil edilmiş olacak. Bireysel emeklilik sistemi yasasına işyeriniz vasıtası ile dahil olmaktasınız. Yani bireysel olarak sisteme şimdilik dahil olmanız söz konusu değil. Bilindiği üzere, bireysel emeklilik sistemine özel bankalar aracılığı ile dahil olunacak. Hangi bankadan ve hangi emeklilik sisteminden yararlanacağınızı ise işvereniniz tercih edecek. Ve işverenin yaptığı tercihe göre, çalışan sisteme dahil edilecek.

Genel hatları ile yukarıda ki şartları taşıyan yasa, dilendiği taktirde çalışanın ve işverenin tercihlerine göre şekillenebilecektir. Örneğin asgari olarak maaştan %3 kesilen primler, dilendiği taktirde yapılan başvurular ile %6 ya çıkarılabilir ya da %1 e kadar düşürülebilir. Böylece emeklilik halinde de ek bir geliriniz ortaya çıkmaktadır. Bir iş yerinde asgari ücret ile çalışan iş görenin maaşından bireysel emeklilik için minimum 49 lira kesilmektedir. Ayrıca kesilen bireysel emeklilik yasası primleri işveren e hiç bir yük doğurmaz. Yasa tamamen iş görenin tercihlerine göre, iş göreni bağlamaktadır. Devlet desteklerinden yararlanabilmek için ise en az 3 yıldır sistem içerisinde bulunuyor olmanız gerekmektedir.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

Her türlü soru, görüş ve iş birliği talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçin…

İşlerinde uzmanlar, deneyimliler ve hepsinden önemlisi çok hızlı destek ve çözüm sağlayan müthiş bir ekipleri var.

logo-perla
Anıl Aktan
, Perla Cam

Ferdi Kaza Sigortaları ile ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz ?