Sanat Eserleri Sigortası ve Eser Koruması

david-2147606_960_720-2

Sanat Eserleri Sigortası ve Eser Koruması

 

Evlerde, müzelerde ya da diğer alanlarda yer alan sanat eserleri uzun bir süredir kötü amaçlı kişilerin hedefi konumunda bulunuyor. Bunun en büyük nedeni ise sanat eserlerinin çalınmasının ardından yasa dışı yollarla, yüksek fiyatlara elden çıkarılabileceği inancıdır. Bu inanç nedeniyle eserler çalınmakta, sonucunda hasarlar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla sanat eserlerinin kapalı alanlarda korunması adına sanat eserleri sigortası büyük önem taşımaktadır. Bu sayede eserin restorasyon giderinin ve eser sahiplerinin maddi zararının karşılanması mümkün olmaktadır. Ancak STN Sigortası bünyesinde yer alan bu hizmet pek çok kişi tarafından bilinmemekte ve konu hakkında yeterli bilgi edinilememektedir. Yaşanan bu durum sahip olduğu ya da barındırdığı sanat eserlerini sigortalatmak isteyen tüzel ve gerçek kişilere sorun yaratmaktadır. Sigorta hizmetinin alınamaması koşulunda yaşanan zararların geri dönüşü ise mümkün olmamaktadır.

Sanat eserlerinin genelde all risk başlığı altında değerlendirilmesi ise sigorta poliçesi yaptırmak isteyenlerin hizmet alımını kolaylaştırmaktadır.

Yaptırılan sanat eserleri sigortası poliçesi ile birlikte söz konusu eserler hasara sebep olabilecek neredeyse bütün olaylar karşısında teminat altına alınmaktadır. Sanat eserlerinin sigortalatılması esnasında değer belirlenmesi işlemi ise konunun uzmanları olan bilirkişiler tarafından yapılmaktadır. Mutabakatlı değer olarak da bilinen bu belirleme işlemleri sonrasında eğer ki sanat eserleri poliçede belirlenmiş olan sorunlardan ötürü zarar görürse en iyi teminatın verilmesi ve geri ödeme işlemlerinin doğru şekilde yapılması adına gerekli olan çalışmaların tamamı en kısa sürede gerçekleştirilmektedir.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

Her türlü soru, görüş ve iş birliği talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçin…

İşlerinde uzmanlar, deneyimliler ve hepsinden önemlisi çok hızlı destek ve çözüm sağlayan müthiş bir ekipleri var.

logo-perla
Anıl Aktan
, Perla Cam

Sanat Eserleri Sigortası ile ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz ?